NovinkyPovídkyKrátké povídkySci-fi romány a novelyWesternyPC příručkyJiná díla
Josef Pecinovský | O autorovi

Josef Pecinovský

V roce 1964 dokončil studium na SPŠ chemické v Ostravě. Od té doby pracuje v papírnách ve Štětí postupně jako dělník, provozní mistr, mistr odborné výchovy a učitel odborných předmětů na středním odborném učilišti. Při zaměstnání studoval pedagogickou fakultu na UJEP Ústí nad Labem.

První povídku Signály zmlkly publikoval časopisecky již v roce 1962 (Věda a technika mládeži). Povídka získala sedmé místo v národním kole Mezinárodní soutěže o nejlepší vědeckofantastickou povídku, vypsanou redakcí VTM a "spřátelených" časopisů. Pak se odmlčel a znovu začíná publikovat až v osmdesátých letech. V druhé polovině 80. let patří k nejplodnějším SF povídkářům, proslavil se zejména humornými příběhy, z nichž nejznámější je cyklus o kuriózním chovateli ještě kurióznějšího ptactva Václavu Novákovi. První uveřejněná povídka z tohoto cyklu (Jak nakrmit ptáčátko) vyšla ve sborníku Návrat na planetu Zemi v roce 1985.

Koncem 80. let se dramaticky mění ráz autorových próz a humor vystřídaly pochmurné antiutoopické vize. jeho příběhy jsou vždy čtivé a většinou obsahují i originální nápad. Problémem však je někdy autorův spěch as výstavbou příběhu.

V té době pak získal své dvě největší literární ceny. V roce 1986 získal cenu Karla Čapka za povídku Její Veličenstvo, v roce 1987 tento úspěch zopakoval s povídkou Nos to závaží.

Pravidelně publikovat začal až v příznivějším společenském klimatu po převratu v roce 1989. Své povídky publikuje převážně v Ikarii i v dalších časopisech, asi dvě desítky jich odvysílal Český rozhlas Ústí nad Labem díky neutuchajícímu nadšení Freda Velinského. V roce 1990 vydal dvě samostatné publikace, román Plástev jedu a novelu Tři zákony odlidštění. V roce 1990 a v několika následujících letech vydává ročně 3 - 5 samostatných titulů. k nejlepším pak se řadí povídková sbírka Abbey Road (Svoboda 1991), napsaná na motivy LP desky Beatles, Házím ti laso, kamaráde (Grada 1999), soustřeďující nejlepší autorovy povídky z 90. let, rozsáhlý román Juta (Kosík 1991) o světě, kde inteligence je zločin, a román Sinusoida 26 (Grada 1999), líčící dramatickou situaci na dálné kosmické výpravě.

Kromě sci-fi se věnuje i psaní westernů. Vydává je v nakladatelství Ivo Železný pod pseudonymy Joe Townway a Mike Williamson; tamtéž také vydal několik akčních sci-fi příběhů pod pseudonymy Bernard Ant a Bruce Newman.

V roce 1995 se sešel se svým jmenovcem Rudolfem Pecinovským. Důsledkem této spolupráce jsou nejen tyto webové stránky, ale i román V zajetí počítače (Grada 1995), kde se autoři pokusili spojit dramatický příběh s naučnou publikací.

Josef Pecinovský od té doby spolupracuje s nakladatelstvím Grada pravidelně, vydal zde na dvě desítky počítačový příruček, což také souvisí s jeho občanským povoláním.

Základ této stránky tvoří text z publikace Ivana Adamoviče, Slovník české literární fantastiky a science fiction, vydané nakladatelstvím R3 v Praze v roce 1995.